10 powodów dla których warto współpracować z wolontariuszami: Cz. I

 

Startup Stock Photos

Czy zauważyliście, że niektóre organizacje pozarządowe czy nawet instytucje nie do końca wiedzą dlaczego właściwie zapraszają do współpracy wolontariuszy? Albo że nie wiedzą o tym dlaczego warto mieć w swoim zespole osoby, które chętnie i bezpłatnie będą chciały wspierać nasze działania?

Zastanawia mnie dlaczego ludzie pracujący w NGO-sach czasem uważają, że wiedzą wszystko, a także potrafią samodzielnie najlepiej zaplanować swoje działania. Nie zaprzeczam temu, że jeśli są ekspertami w jakiejś dziedzinie, to na pewno wiedzą jak „dobrze zrobić swoją robotę”, ale czy nie można tego procesu usprawnić/odświeżyć? Albo czy nie można po prostu pomyśleć nad zmianą obecnego działania i wypłynąć na nowe, nieznane wody?

Istnieje kilka podstawowych argumentów, które przemawiają za tym, że warto mieć w swoim gronie chociaż jednego, sprawdzonego wolontariusza.

1. Każda nowa osoba angażująca się w nasze działania to nowa wiedza.

Niezależnie od tego, jak duże doświadczenie zawodowe czy jak bardzo rozbudowane kompetencje mają pracownicy etatowi w organizacji, zasób ich wiedzy jest zawsze ograniczony. To całkowicie normalne, ludzkie i nie ma w tym nic złego.

Warto zauważyć, że wolontariusze, którzy zgłaszają się do organizacji nierzadko mają podobne wykształcenie co pracownicy. Często posiadają też mnóstwo pomysłów. Jako osoby nieprzesiąknięte jeszcze działaniem schematycznym, ich myślenie nie jest skoncentrowane na wytycznych (jak w przypadku realizacji działań projektowych). Nie zawsze oczywiście pomysły te są trafne, jak każdej osoby, ale czy o to chodzi?

Powiedzmy sobie szczerze: wolontariusze są osobami, które wprowadzają do pracy korzystny niekiedy element zróżnicowania. Idąc tym tropem, uważam, że warto rozważyć we współpracy z wolontariuszami to, aby zadania wykonywały osoby nie tylko w różnym przedziale wiekowym, z różnymi kompetencjami zawodowymi i osobistymi, ale także z różnym doświadczeniu życiowym. Takie działanie ma służyć zwiększeniu perspektywy organizacji na przyszłość.

2. Wolontariusze to dodatkowe osoby, które mogą być zaangażowane w realizację misji naszej organizacji.

Jako organizacja pozarządowa na pewno realizujecie jakąś misję, z którą wychodzicie do ludzi. Obojętnie czy jest to aktywizowanie społeczności lokalnych, pomoc bezdomnym zwierzętom, pozaformalna edukacja czy rozwój Koła Gospodyń Wiejskich albo Klubów Sportowych. Działania organizacji oraz instytucji skierowane są zawsze na zewnątrz. Logiczne – zrzeszamy się po to, by szerzyć jakąś ideę. Dlaczego więc nie możemy iść z naszym pomysłem i działaniem do szerszego grona odbiorców z większym zespołem? Wolontariusze, którzy będą współpracować z Waszą organizacją będą popierać Wasze idee! To od Was zależy w jaki sposób wykorzystacie tą szansę.

3. Wolontariusze dają więcej wiarygodności naszym działaniom.

Która organizacja nie chciałaby być doceniana na rynku III sektora jako sprawdzona? Nie ma takiej. Każda, nawet najmniejsza fundacja czy stowarzyszenie dąży do tego, żeby zyskać zaufanie społeczne – czy to odbiorców swoich działań, sponsorów, organizacji gotowych podjąć współpracę czy innych podmiotów. Jak więc można przekonać potencjalnych odbiorców do naszych działań? Mając w swoich szeregach zmotywowanego i zadowolonego ze współpracy wolontariusza.

Zapewniam Was, że zadowolony wolontariusz sam będzie chętnie mówił w swoim środowisku o organizacji z którą współpracuje. Będzie dumny z tego, że może działać tam, gdzie docenia się jego pomoc. Po prostu. Marketing szeptany nie wymaga wielkich kosztów, a przynosi największe korzyści – dobry PR.

Żeby jednak wolontariusz był zadowolony, należy dobrze przygotować go do swojej roli, zapoznać z zespołem, odpowiednio delegować zadania i motywować. To ostatnie jest kluczem do sukcesu. Ale o tym innym razem.

Pamiętajcie: nawet jeśli zakończycie z wolontariuszem współpracę, a była ona dobra lub bardzo dobra, macie szansę na uzyskanie aprobaty Waszych działań z zewnątrz.

4. Mogą wykonywać pracę, która nie została objęta polityką etatową.

Wolontariusze, jeśli są odpowiednio przeszkoleni, mogą skutecznie wykonywać działania wspierające poszczególnych pracowników. Wsparcie stanowiska ds. promocji, administracji, zarządzania projektami, działań fundraisingowych, logistycznego planowania wydarzeń – dlaczego nie! Trzeba zadbać jednak o kilka istotnych kwestii, a w szczególności o jedną zasadniczą:

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie* wolontariusz nie może realizować zadań związanych z działalnością gospodarczą. Od tego są zatrudnieni etatowi pracownicy, którzy za działania odpłatne realizowane przez organizację/instytucję otrzymują wynagrodzenie.

Ważne jest także to, że wolontariusze nie powinni zastępować pracowników, a jedynie uzupełniać ich pracę.

5. Współpracowanie z wolontariuszami to wspieranie młodych osób, które wchodzą na rynek pracy.

Brzmi kuriozalnie, prawda?

Niejeden z Was pomyśli: „przecież to wolontariusze mają wspierać nasze działania…”.
A jednak, Wy współpracując z wolontariuszami, także przyczyniacie się to ich rozwoju.

Największy odsetek osób w Polsce, które zgłaszają się do organizacji to ludzie młodzi – licealiści, studenci albo świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych**. Jednak wiek oraz wykształcenie nie determinuje jednoznacznie motywacji do działania. Część chce się sprawdzić, część zdobyć doświadczenie zawodowe, a jeszcze inni chcą po prostu czuć się potrzebni albo chcą wesprzeć działania organizacji bliskiej ich wartościom.

Jakakolwiek nie byłaby ich motywacja, to dobra współpraca z wolontariuszami będzie skutkować zwiększeniem ich wiedzy – nie tylko teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej, której często brakuje na studiach. Nawiązując współpracę z wolontariuszami przyczyniacie się do tego, by mieli oni większe szanse w przyszłości na zatrudnienie.

*  Tekst Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie znajdziecie na stronie Departamentu Pożytku Publicznego

**  http://www.wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1266379.html
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s