Komu potrzebny Dzień Ziemi?

 

safe_image

Globalizacja przynosi ze sobą coraz to nowsze święta z różnych części świata. Niektóre z nich są dość kontrowersyjne – bo przecież zarówno Walentynki, jak również Halloween wzbudzają w nas skrajne uczucia. Czy słusznie? Z czym kojarzą Wam się te święta? Mi osobiście na przykład z komercją i z bezmyślnym przyjmowaniem tradycji z innych kultur.

Nie mam nic przeciwko temu, że ktoś je obchodzi, ale uważam że z roku na rok te święta obchodzone są coraz bardziej na pokaz. Hucznie obchodzimy Dzień Zakochanych – kupujemy kwiaty, prezenty, zabieramy drugą połówkę do drogiej restauracji. Jeśli na co dzień okazujemy sobie uczucia w ten sam lub chociaż podobny sposób, to nic złego. Polską alternatywą dla Walentynek jest Noc Kupały, która ma miejsce w dniu przesilenia letniego. W Krakowie coroczne obchody Nocy Świętojańskiej znane są pod nazwą”Wianki”.

Halloween z kolei to zwyczaj kojarzący nam się głównie z maskaradą. Cukierek albo psikus, Scary farm, Apple bobbing czy przebieranie się za potwory (takie jak duchy, czarownice czy wampiry) – to tylko nieliczne sposoby na obchodzenie tego święta. Co ciekawe, Halloween nie powstało jednak w Ameryce. Jego początki mają celtyckie korzenie i związane są z obrzędami mającymi odganiać złe duchy. Niestety Amerykanie doprowadzili do jego skomercjalizowania, przez co mamy takie, a nie inne zdanie o obchodach tego dnia. W Polsce tradycyjne Święto Zmarłych powinno się obchodzić jako osobiste przeżycie, czas zadumy i wyciszenia. Stąd też chrześcijańska wizja obchodzenia tego święta mocno kłóci się nam z wizją pseudohorroru ze świecami, dyniami i poszukiwaniem cukierków w roli głównej. Polskim odpowiednikiem Halloween są praktycznie zapomniane już Dziady.

Jednak nie o tym ma być dzisiejszy wpis. Moje przytoczenie tych dwóch kontrowersyjnych świąt ma konkretny cel.

Jeśli chodzi o obchody świąt międzynarodowych to zazwyczaj opinie są trzy/cztery:

  • Dobrze, że takie święto jest, zwraca uwagę na ważne rzeczy, które dzieją się wśród nas.
  • A na co to komu? Nie ma ważniejszych spraw?
  • (Skomercjalizowane święto, które tylko napędza rynek.)
  • Nie mam zdania.

Czwarta grupa ludzi jest stosunkowo nieszkodliwa, bo nie zaburza ludziom obchodów święta. Myślę, że w tym wypadku zasada jest jedna: TOLERANCJA.

Jeśli nie chcesz obchodzić święta, bo nie jest Ci ono bliskie kulturowo czy nie odpowiada Ci wartościami? W porządku, Twój wybór. W takim przypadku ignoruj, nie musisz podżegać czy hejtować obchodzących je. Jeśli chcesz obchodzić – w porządku. Upewnij się tylko czy nie będziesz wprowadzał do otoczenia, w którym świętujesz, niepotrzebnego zamieszania.

Są jednak takie święta, które powinniśmy obchodzić wszyscy.

Jednym z takich świąt jest Dzień Ziemi.

Dlaczego to takie ważne? Każdy z nas jest jej mieszkańcem, nasze życie jest od niej uzależnione. Bez niej nasza egzystencja nie byłaby możliwa.

Najpierw trochę historii: Początki obchodów Dnia Ziemi sięgają roku 1970. To wtedy Joseph Alioto, ówczesny burmistrz San Francisco, po raz pierwszy ogłosił obchody święta naszej planety. Inicjatywa została pozytywnie przyjęta przez ONZ i już w 1971 roku dzień równonocy wiosennej został ogłoszony Dniem Ziemi. W 2009 roku ONZ ogłosiło 22 kwietnia Światowym Dniem Matki Ziemi.

Od początku celem obchodów Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi ludzi na problemy naszej planety. Ten dzień ma być dniem tworzenia rocznego sprawozdania, swoistego bilansu czy żalu za grzechy. Ma on pokazywać, co udało się zrobić w ciągu poprzedniego roku dla ochrony planety, a gdzie należy zwiększyć zaangażowanie.

Z czym kojarzony jest w Polsce Dzień Ziemi? Przede wszystkim ze wspólnym zbieraniem śmieci przez uczniów i sadzeniem drzewek/krzewów. Pojawia się jednak nadzieja, ponieważ od kilku lat pojawia się coraz więcej tematycznych akcji, które mają uświadamiać społeczeństwo, jak duże zmiany w ekosystemie zachodzą przez działalność każdego z nas.

Odnośnie Dnia Ziemi także pojawiają się głosy krytyki. Głównym zarzutem jest to, że Dzień Ziemi zamiast promowania długofalowych działań stał się jednodniowym wydarzeniem, podczas którego zebranie śmieci usprawiedliwia nieekologiczne działania przez resztę roku. Jednak widzę, że świadomość działań proekologicznych z roku na rok rośnie. Coraz więcej osób angażuje się w akcje, które dzieją się przez cały rok: powstają kolektywy, przeprowadzane są prelekcje, spotkania z ludźmi, którzy dbają o zieleń w miastach.

W Krakowie Dni Ziemi obchodzony jest już po raz 18. Tak jak w latach poprzednich, tak i w tym roku organizuje go Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa przy współpracy z Krakowską Wystawą Ekologiczną.  Podczas Wystawy Ekologicznej krakowskie spółki komunalne i jednostki miejskie mają szansę zaprezentować przeprowadzone przez siebie inwestycje na rzecz środowiska.

Obchody Dnia Ziemi w Krakowie nie trwają jednak jeden dzień. Przez cały miesiąc kwiecień mieszkańcy mogą zaangażować się w ekologiczne działania. Do najciekawszych pomysłów placówek i jednostek miejskich należą: zbiórka surowców wtórnych, sprzątanie terenów zielonych, sadzenie drzew i krzewów, tworzenie mini-ogrodów czy wizyta na składowisku odpadów komunalnych Barycz.

Mimo, że w Krakowie obchody Dnia Ziemi są obchodzone tak hucznie (co jest bardzo dobrą praktyką i powinno zostać przejęte przez inne miasta), to w głowie mam ciągle tylko jedną rzecz: Zmorę Krakowa – SMOG. Co z zamykanymi korytarzami powietrznymi, wycinaniem drzew i stawianiem nowych biurowców i osiedli…Czy to jest dobra praktyka ochrony naszego lokalnego środowiska? Odpowiedź zostawiam Wam. Może ktoś z Was ma dodatkowe spostrzeżenia na temat tego, co dzieje się pod pokrywą hucznych obchodów Dnia Ziemi i chce się nimi podzielić? Piszcie w komentarzach, na facebooku lub w wiadomości mailowej – na pewno odpiszę :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s