10 powodów dla których warto współpracować z wolontariuszami: Cz. II

Startup Stock Photos

Pamiętacie mój poprzedni wpis dotyczący powodów dla których organizacje pozarządowe współpracują z wolontariuszami? Jeśli nie, to szybko nadróbcie zaległości (o tutaj!), ponieważ dziś poznacie pięć kolejnych. Gdyby poprzednie argumenty do końca Was nie przekonały, to te już na pewno to zrobią. Zaczynamy!

6. Rozszerzenie działań organizacji

Kiedy angażujemy wolontariuszy do naszych działań to mamy dwie możliwości: efektywnie realizować dotychczasowe działania albo możemy pokusić się na podążanie nowymi kierunkami – czasem niezwiązanymi na pierwszy rzut oka z naszą misją. To oczywiście jest powiązane z punktem pierwszym naszej listy, czyli tym, że każda nowa osoba angażująca się w działania to nowa wiedza.

7.  Większa transparentność działań

Transparentność działań jest elementem, który powinien być bardzo istotny zarówno przy organizowaniu pracy zespołu, jak i funkcjonowaniu organizacji. Przejrzystość działań ma wpływ niemal na wszystkie kluczowe elementy realizacji misji organizacji – począwszy od motywacji członków zespołu, przez planowanie działań, po jakość realizacji wytwarzanych elementów projektu.

No dobrze, ale ktoś może zapytać: „Co możemy ulepszyć wprowadzając większą transparentność działań w zespole realizatorów?”. Już mówię: motywację, zaangażowanie, świadomość przebiegu prac, efektywną komunikację, samoorganizację? Czy to wystarczające przykłady? :)

8. Wolontariusz motywatorem innych osób

Wolontariusz swoim zapałem i postawą może motywować do działania innych – tak wolontariuszy, jak i samych pracowników. Niemożliwe? A jednak! Mówiąc prościej: zaangażowany wolontariusz staje się liderem w środowisku swojej organizacji i działa na równi z innymi w realizacji wyznaczonych celów. Nie narzuca działań (jak szef), ale współpracuje z osobami na podobnym, lub nawet wyższym stanowisku. Dlaczego zmotywowany wolontariusz lepiej motywuje pracowników i innych wolontariuszy niż pracownik? To proste – pracownik otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę, natomiast motywowanie wolontariuszy oparte jest na formach pozafinansowych, tym samym ich działania są lepiej odbierane przez współpracowników.

9. Ugruntowanie marki

Ten punkt jest częściowo powiązany z punktem 3. naszej listy, czyli tym, że wolontariusze dają więcej wiarygodności naszym działaniom.

Organizacja, która ma dobry i zadowalający obie strony kontakt będzie lepiej postrzegana na rynku organizacji pozarządowych. W samym Krakowie zarejestrowanych jest ponad 3553 organizacji, jednak dlaczego w większości słyszymy tylko o kilku/kilkunastu? Między innymi dlatego, że nie współpracują z wolontariuszami albo słabo z nimi współpracują. Oczywiście na to mają też wpływ inne czynniki, np. promocja, budżet, ilość realizowanych projektów, partnerstwa, zespół…jednak wolontariusze także są jednym z tych czynników, który decyduje o tym, jak nasza organizacja będzie postrzegana – zarówno przez wolontariuszy (przeszłych, obecnych i przyszłych), jak i zwykłych obywateli albo inne organizacje/instytucje/firmy.

10. Działania wolontariuszy są pewną formą aktywności obywatelskiej*

Jeśli Wam, członkom organizacji zależy na tym, aby ludzie ze społeczności lokalnych jak najbardziej angażowali się w życie społeczne…jeśli zależy Wam, aby mieszkańcy byli świadomi tego co i dla kogo mogą zrobić…jeśli chcecie wspólnie zacząć działać dla III sektora…zacznijcie współpracować z wolontariuszami! Zmotywowani i zaangażowani wolontariusze są świadomi problemów, jakie pojawiają się w najbliższym otoczeniu – czyli osiedlu, dzielnicy, mieście…jeśli mają doświadczenie w pracy woluntarystycznej, wiedzą, jakie kłopoty mogą pojawić się w zespole, organizacji. Doceńcie to, że ludzie chcą się zaangażować, pokazać, że im zależy. Rozwiązania problemów często leżą bardzo blisko, a każdy wolontariusz to, jak powiedziałam w poprzedniej części wpisu, nowa wiedza i świeże spojrzenie na sprawę. Może warto z tego skorzystać?

Oczywiście argumentów przemawiających za rozpoczęciem współpracy z wolontariuszami jest więcej. Te, które zostały podane przeze mnie, możecie czytać w dowolnej kolejności – starałam się odchodzić od klasyfikowania. Uważam, że każdy z nich jest tak samo ważny i wystarczający, by zatrzymać się i poddać analizie współpracę z wolontariuszami.

Mam nadzieję, że te sztandarowe „10 powodów” przekonało Was do tego, by nawiązać współpracę z wolontariuszami w Waszej organizacji albo przynajmniej pokazało Wam korzyści płynące z takich działań.

A o tym, jak przygotować i zacząć współpracę z wolontariuszami przeczytacie wkrótce! :)

* Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza. Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy (publikacja do przeczytania dostępna jest tutaj)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s