Zrób coś angażującego podczas UEFA EURO 2016!

pexels-photo-48608__MNIEJSZE

Dwa dni temu rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, oficjalnie nazywane UEFA Euro 2016. Dla wszystkich kibiców piłki nożnej, ale i nie tylko, to szczególny czas. Kibicujemy polskiej drużynie, a także Szymonowi Marciniakowi – jednemu z 18 głównych sędziów całego wydarzenia. Mistrzostwa potrwają od 10 czerwca do 10 lipca, czyli okrągły miesiąc. To długi okres czasu.

Co zrobić jednak, by nie siedzieć tylko przed telewizorem/komputerem/czymtamjeszcze i bezczynnie patrzeć w ekran?

Zaangażować się i wesprzeć jakąś inicjatywę. Przez Internet można to zrobić, zapewniam Was! I nie mówię bynajmniej o darczyństwie, chociaż to jedna z czekających na Was możliwości :)

Przychodzą mi czasem do głowy różne tematy, na które nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Przykład?

  • Czy gdyby każda osoba na świecie interesowała się tym, co dzieje się w społeczeństwie, to byłoby lepiej żyć?
  • Jak organizacje pozarządowe działałyby bez pieniędzy?
  • Jak sprawić, by osoby wykluczone (czy to ze względu na niepełnosprawność, poglądy czy inne powody) przestały być i czuć się wykluczone?

Na co dzień jestem aktywna w kilku krakowskich organizacjach pozarządowych, m.in. w Stowarzyszeniu Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie, którego misją jest propagowanie i promowanie idei wolontariatu w małopolsce. Aktywnie działam na jego rzecz, wspierając między innymi Biuro Pośrednictwa Wolontariatu, gdzie wolontariusze przychodzą do nas poszukując różnorodnych miejsc do pełnienia wolontariatu, a organizacje przesyłają nam oferty wolontariatu ze swoich organizacji.

Kiedyś, będąc w Biurze Pośrednictwa Wolontariatu, pewna osoba zapytała mnie czy mogę polecić jej jakieś miejsce, w którym mogłaby pełnić wolontariat przez internet. Jak okazało się, miała stosunkowo mało wolnego czasu przez studia i pracę, a chciałaby zrobić coś dobrego. Poleciłam jej oczywiście kilka miejsc, które w mojej opinii były i są warte wsparcia.

Analizując później całą sytuację, doszłam do wniosku, który przecież jest mi doskonale znany: ludzie stosunkowo mało angażują się społecznie, bo nie mają na to zwyczajnie czasu, a jeśli już go mają, to wolą spędzić go przed komputerem, z rodziną/znajomymi lub poświęcają go swojej pasji.

Dlaczego to mnie tak uderzyło? Ponieważ dostałam żywy przykład tego, że ważną i palącą kwestią jest tworzenie miejsc w sieci, w których można się zaangażować.

Dla tych, którzy chcieliby wspierać słuszne cele nie wychodząc z domu, postanowiłam stworzyć wpis poświęcony dobrym miejscom w Internecie. Dobrym, czyli zgodnie z tematyką bloga, zachęcających do aktywności społecznej.

Musicie zrozumieć, że społeczna aktywność to szerokie pojęcie, oferujące wachlarz możliwości, o których zaraz Wam opowiem :)

12278697_439892672868499_1820585394135247462_n
Mam to w BIPie

Jest to projekt, który odkryłam w zeszłym roku i od tamtego czasu regularnie biorę w nim udział. O co chodzi? A o to, żeby sprawdzać, czy urzędy miast i gmin udostępniają najważniejsze dokumenty w formacie dostępnym dla osób niewidomych. Dlaczego to jest ważne? Wiele urzędów miast i gmin w całej Polsce udostępnia dokumenty w postaci skanów bądź plików PDF z których nie można skopiować treści, przez co programy przeznaczone do czytania tekstu osobom niewidomym, nie odczytują ich. Jest to niemały problem, ponieważ w ten sposób osoby niewidome mają ograniczony dostęp do informacji publicznej, która powinna być dostępna dla wszystkich obywateli.

Jeśli chciałbyś się zaangażować – klikaj www.mamtowbipie.pl!

13043610_868525243253203_1023351870437789565_n

Demagog

DEMAGOG to inicjatywa międzynarodowa realizowana równocześnie w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Jej celem jest kontrola wypowiedzi polityków. Używana przez Demagoga metoda – FACTCHECK – polega na analizie prawdziwości wystąpień polityków tylko w oparciu o fakty, dane statystyczne czy publicznie dostępne źródła. Sprawdzana wypowiedź może być zakwalifikowana jako: prawda, fałsz, manipulacja, a także w przypadku braku wiarygodnych źródeł – nieweryfikowalne.

Jeśli chcesz się przyłączyć i mieć kontrolę nad tym, co i jak mówią politycy – przyłącz się!

277567_204257366288486_6315044_o

E-wolontariat
Spędzanie czasu w Internecie nie musi wiązać się i kojarzyć nam jedynie z negatywnymi zjawiskami. Przykładowo, w 2009 r. rozpoczął się projekt E-wolontariat i stworzony został pierwszy w Polsce portal specjalnie dedykowany wolontariatowi wykonywanemu przez Internet. Czym jest e-wolontariat? To nic innego jak wolontariat pełniony przez Internet! Tym sposobem możecie być wolontariuszami w domu, podczas przerwy w pracy czy jadąc komunikacją miejską – wystarczy, że macie dostęp do internetu! Chcecie wiedzieć co i w jaki sposób możecie robić będąc e-wolontariuszami? Wejdźcie na: www.e-wolontariat.pl.

watchdog znak kolory

Sieć Obywatelska Watchdog

O sobie mówią w ten sposób:

Od 12 lat stoimy na straży prawa do informacji. Postrzegamy je nie tylko jako warunek dobrego państwa, ale przede wszystkim jako jedno z praw człowieka, które chroni ludzką godność, daje wolność wyrażania opinii i bezpieczeństwo przed nadużyciami władzy.

Bronią prawa do informacji, bo chcą, żeby ludzie wiedzieli, co robi władza. Od lat pomagają zwykłym mieszkańcom poprzez uczenie ich, że mogą i powinni pytać urzędy o sprawy ważne dla ich miejscowości/gmin. Przeprowadzili kilkaset spraw sądowych z egzekwowaniem prawa przez obywatelki i obywateli. Wielki szacun za dobrą robotę!

Jak możesz włączyć się w ich działania?

  • podpisać petycję;
  • zgłosić swój pomysł na rzecz jawności;
  • sprawdzić, czy w BIP-ie wybranej przez Ciebie instytucji zamieszczono rejestr zawieranych przez nią umów;
  • zaoferować swoje umiejętności do jednorazowych akcji;
  • przeprowadzać wywiady ze swoimi znajomymi;
  • zostać ambasadorem jawności lub wolontariuszem

Wejdź na www.siecobywatelska.pl i dowiedz się więcej! :)

Na dziś to tyle. Już przychodzą mi do głowy kolejne dobre miejsca w Internecie, które chciałabym Wam pokazać! Jak powiedziałam na początku, macie wachlarz możliwości, a dzisiejsze przykłady to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Podsumowanie dzisiejszego wpisu będzie krótkie: Nieważne ile masz dziennie wolnego czasu: 5 minut, 15 minut, 2 godziny, a może więcej – z każdą ilością czasu możesz się zaangażować! Liczą się przede wszystkim Twoje chęci :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s