Czy e-wolontariat jest tak samo wartościowy jak wolontariat bezpośredni?

take your marketing to the next level! (2).png

Wirtualny wolontariat (inaczej e-wolontariat lub mikrowolontariat) to forma aktywności wolontariackiej znana na świecie (głównie w Stanach Zjednoczonych) już od lat 70. XX wieku. W Polsce pierwsze działania ukierunkowane na jego rozwój zostały rozpoczęte w momencie rozwoju organizacji III sektora. Na terenie naszego kraju od 2009 roku zostało podjętych wiele działań na rzecz propagowania i promocji idei e-wolontariatu prowadzonych przez  Fundację Dobra Sieć w partnerstwie z Fundacją Orange i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. E-wolontariat nie jest więc nowym zjawiskiem, jednak dopiero w ostatnich latach jest mocno promowany przez organizacje pozarządowe i inne podmioty, na rzecz których wolontariusze mogą działać. Uważam, że to bardzo dobrze. Dostosowywanie narzędzi do zmieniającego się świata jest kluczem do sukcesu.

Co to właściwie jest ten e-wolontariat?

To forma wolontariatu polegająca na wykonywaniu zadań (w całości lub częściowo) poza organizacją z wykorzystaniem Internetu na komputerze/tablecie/smartfonie w domu, szkole lub w pracy. Jednym zdaniem: Gdziekolwiek jesteś i masz dostęp do sieci, możesz działać jako wolontariusz. Dobrze czytasz, jako wolontariusz. To, że pomagasz zdalnie nie umniejsza wartości Twojej pracy na rzecz organizacji czy instytucji :)

Ktoś mi kiedyś powiedział, że e-wolontariat to zabawa…

Chcesz znać moje zdanie? Uważam, że jest wręcz przeciwnie! To, że ktoś pomaga w przestrzeni wirtualnej nie oznacza, że jego praca nie ma żadnego odzwierciedlenia w realnym świecie. E-wolontariusze często mają taką samą motywację, co wolontariusze tradycyjni – chęć rozwoju osobistego, wsparcie idei bliskiej swoim wartościom, robienie czegoś dobrego na rzecz innych. Wirtualny wolontariusz podobnie jak wolontariusze tradycyjni podpisuje porozumienie o współpracy wolontariackiej z organizacją/instytucją, na rzecz której chce działać. Podobnie jest z prawami i obowiązkami – są one takie same dla wszystkich, bez względu na miejsce i rodzaj narzędzia którego używają pomagając.

E-wolontariusze to tacy wolontariusze 2.0.

Zobaczcie: Skoro obecne młode pokolenie nazywamy już społeczeństwem 2.0, a web 2.0 to potoczne określenie serwisów internetowych, w których działaniu podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników danego serwisu, to e-wolontariuszy można śmiało nazwać wolontariuszami 2.0. I nie będzie w tym nic złego, ani obraźliwego, wręcz sformułowanie to będzie podkreślać innowacyjność działań, które można było wykonywać do niedawna tylko bezpośrednio.

Swoją drogą, polecam Wam lekturę Czasopisma „Społeczeństwo 2.0” Uniwersytetu Warszawskiego, a dokładniej numeru czerwiec/2014. Znajdziecie tam między innymi artykuł o mitach takich jak to, że media społecznościowe niszczą relacje międzyludzkie, sprzyjają społecznej izolacji, dr Marka Troszyńskiego.*

Niech Was nie zmyli data publikacji, wszystkie poruszane kwestie są nadal aktualne. Powiedziałabym nawet, że bardziej niż wtedy, kiedy powstały te artykuły :)

Praktyka wirtualnego wolontariatu

No dobrze, ale czym właściwie zajmuje się taki wirtualny wolontariusz? Prawdę mówiąc ciężko zliczyć wszystkie możliwości. Osoby zaangażowane w e-wolontariat podejmują się zdalnie różnorodnych czynności zleconych przez organizacje lub osoby, którym pomagają. Do najbardziej oczywistych zadań możemy zaliczyć tworzenie i administrowanie stron internetowych, prowadzenie blogów tematycznie związanych z organizacją, pisanie tekstów. Ale czy tylko? Zapewniam Was, że zadań czekających na takich wolontariuszy jest więcej. Przykłady?

 • tłumaczenie dokumentów
 • badanie i analiza określonych tematów
 • edycja lub pisanie wniosków, informacji prasowych, artykułów, biuletynów informacyjnych itp.
 • fundraising
 • opracowywanie materiałów edukacyjnych
 • zarządzanie informacjami w mediach społecznościowych)
 • projektowanie baz danych, materiałów graficznych
 • prowadzenie poradnictwa specjalistycznego
 • udzielanie korepetycji (teletutoring, e-korypetycje) lub prowadzenie mentoringu
 • moderowanie sieciowych list dyskusyjnych i forów dyskusyjnych
 • zarządzanie innymi sieciowymi wolontariuszami
Dobre praktyki wirtualnego wolontariatu:

Mówiąc o e-wolontariacie nie sposób nie wspomnieć o dobrych praktykach wirtualnego wolontariatu, czyli miejscach, w których i Wy możecie spróbować swoich sił :)

e-wolontariat.pl

tudu.org.pl

naochotnika.pl

mojwolontariat.pl – ogólnopolski serwis ofert wolontariackich stworzony przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Warszawie.

Przykłady konkretnych organizacji korzystających z pomocy e-wolontariuszy:

niechcianeizapomniane.org/e-wolontariat/

sercedlazwierzat.org/jak-pomoc/e-wolontariat/

fundacjaeuklidesa.org/e-wolontariat/

Jeśli czytaliście moje poprzednie posty to wiecie, że w Internecie dzieje się bardzo dużo dobra, niekoniecznie zauważalnego na pierwszy rzut oka. Na szczęście rola sieci w przestrzeni działań społecznych jest coraz częściej poruszana w mediach oraz lepiej promowana.

Każdy z nas ma różne role społeczne, a wolnego czasu coraz mniej, warto więc mądrze go wykorzystywać :) Według mnie e-wolontariat stanowi przyszłość samego wolontariatu, dlatego warto go wspierać!

*  Jeśli zainteresowany/a jesteś numerem magazynu „Społeczeństwo 2.0”, o którym wspomniałam, jeszcze raz podsyłam Ci link :)

Reklamy

2 myśli na temat “Czy e-wolontariat jest tak samo wartościowy jak wolontariat bezpośredni?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s